Araç Beyin Testi (OBD)

Araç Beyin Testi (OBD)

Motorlu kara taşıtları söz konusu olduğunda bazı arıza durumlarında aracın bilgisayara bağlanması gerekli olabilir. Araç Arıza Tespiti yapılacağı zaman aracın beyin ve elektronik aksamında oluşan problemlerin bulunması amaç edinilir. Bundan dolayı da teknolojik cihazlardan yararlanmak kaçınılmaz bir hal alır. OBD Beyin Kontrolü ve Araç Arıza Tespiti yapılacağı zaman aracın teknolojik cihazlarla kontrol edilmesi gerekir. Araç sahipleri ikinci el vasıta satın alacakları zaman da bu tür tetkikleri yaptırmak zorunda olurlar ve kontrol sayesinde güvenli bir araca sahip olmak mümkün hale gelir.

 

Günümüzde üretilen araçların bilgisayar yazılımları ile tasarlandıkları görülürken bu uygulamanın bir gereği olarak da kontrolleri sırasında teknolojik cihazlara bağlanarak tetkikleri yapılır. Aracın kontrol ve güç ünitelerinin tetkik edildiği bu metotlarda geçmişte oluşmuş arızalar da tespit edilebilmektedir.

Elektronik parçaların geçirmiş olduğu hasarların veya arızaların tespiti teknolojinin yardımı ile kolay hale gelirken bunun için elektronik testler kullanılmaktadır. Elektronik testlerde kontrole tabi tutulan parçalar şunlardır:

  • ABS Beyni
  • Şanzıman Beyni
  • Airbag Beyni

Araç beyni olarak adlandırılan parçalar ECU-ECM olarak tanımlanır. Araç beyni olarak ifade edilen parçanın tetkikinde motor yönetimi ve kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Araç beyni motorun kontrollerinden sorumlu olurken motora ait çalışma şartları da onun tarafından sürekli denetime tabi tutulur.

Araç beyni vasıtası ile parametreler hesaplanırken değişkenlerin de ayarlanması gerçekleşir. ABS sistemi olarak adlandırılan ve aracın frenlerinin kontrollerini sağlayan mekanizmaların çalışma prensiplerinin kontrolü sırasında da araç beyni devreye girer.

 

OBD Beyin Kontrolü

Günümüzde üretilen motorlu kara vasıtaları elektronik beyinler sayesinde çalışmaktadır. OBD Beyin Testi Nedir sorusu da bu sebeplerle önemli hale gelir. Aracın bilgisayarlı test cihazlarına bağlanarak kontrol edilmesine olanak veren bu uygulama sayesinde aracın motor elektronik sistemi kontrol edilir.

Motorlu kara taşıtlarında ateşleme sistemleri, akü ya da aydınlatma sistemleri gibi mekanizmalar elektronik cihazlar aracılığı ile kontrol edilmektedir. Bunun yanı sıra klimalar ya da müzik sistemleri ve ESP, ABS gibi elektronik aksamlar da beyin kontrolüne bağlı olarak tetkik edilir. Bu yöntemle Araç Arıza Tespiti yapılması mümkün olmaktadır.

Araca ait çeşitli akşamların kontrolleri sırasında ortaya çıkabilecek arızalar tespit edilebilirken geçmişte yaşanmış problemlerin de bu yöntemler aracılığı ile bulunması mümkün olur.

 

Araç Arıza Tespiti

Motorlu kara taşıtlarının üretimleri sırasında kullanılan elektronik yöntemler sayesinde son teknoloji ürünü araç üretimleri mümkün hale gelmektedir. Araç Arıza Tespiti sırasında da elektronik yöntemler kullanılarak bu problemlerin anlaşılabilmesi mümkün olur. Bundan dolayı da teknolojiden yararlanmak kaçınılmaz hale gelir.

 

OBD Beyin Testi Nasıl Yapılır?

Araçlarda çeşitli modüller yer alırken bu modülleri meydana getiren sistemlerin elektronik testler aracılığı ile kontrol edilmeleri mümkün hale gelmektedir. OBD Beyin Testi Nasıl Yapılır? Sorusu da bu kontroller sebebi ile araç sahiplerinin merak edebilecekleri arasında yer alırken tetkikler sırasında elektronik cihazlardan yardım alınır. Oto ekspertiz merkezimizde en yeni teknolojik cihazlar ile bu işlemler gerçekleştirilmektedir.

Beyin testleri yapılırken araca ait kontrol ve güç ünitelerinin tetkikleri yapılması gerekir. Bu ünitelerle bağlantı kurulması bir zorunluluk olurken araçta geçmişten bugüne oluşmuş arızların anlaşılabilmesi mümkün hale gelir. Tespit işlemi sırasında oluşan arızaların devam edip etmediği araştırılırken klima beyni ya da şanzıman beyni gibi parçaların incelemeye tabi tutulması mümkün olmaktadır.

Bu kontroller sayesinde elde edilecek veriler şunlar olur:

  • Araca ait geçmiş arızaların tespiti
  • Elektronik sistemlerde ortaya çıkan sorunların anlaşılması


Arıza Tespitinde Nelere Bakılır?

Araçların elektronik ortamlar aracılığı ile kontrolleri sağlanırken tespit edilen arızlar sayesinde problemlerin çözümlenmesi mümkün olmaktadır. Arıza Tespitinde Nelere Bakılır? Sorusuna istinaden verilecek yanıtlar arasında ise vasıtanın çeşitli bölümleri hakkında fikir sahibi olmak mümkün hale gelmektedir cevabı yer alır.

Bunun yanı sıra araca ait yapılacak tetkiklerde ortaya çıkan Araç Arıza Tespiti sırasında bakılan parçalar şunlardır:

  • Klima beyni
  • ABS beyni
  • Airbag beyni
  • Motor beyni

Bu aksamların incelenmesi sırasında aktif ve pasif arızaların tespit edilmesi mümkün hale gelirken bağlanılan elektronik cihazlarda araca ait tüm veriler bir arada görülebilmektedir. Bu tetkikler sırasında ABS, ESP gibi güvenlik elemanlarının aktifliği kontrol edilirken motor elektronik aksamının da testi gerçekleştirilir. Sistemde ortaya çıkabilecek aksaklıklar karşısında tespit edilme şansı yakalanır.

Airbag adı verilen hava yastıklarının kontrolü sırasında ise sensörlerin kontrolü ya da şişirici devre dirençlerinde karşılaşılabilecek arızaların tespit edilmesi mümkün olmaktadır. ABS fren sistemlerine yönelik olarak yapılacak tetkiklerde ise bu sisteme ait bir arıza varsa anlaşılabilirken ABS hidrolik pompa motoru arızları da bu sayede görülebilir.

Bunun yanı sıra yakıt sistemi ya da otomatik şanzımanı ilgilendiren sorunlar ya da araç kontrol sistemleri ve tüm kapıların kilit açma rölelerini ilgilendiren devre hataları da elektronik kontrol cihazları aracılığı ile anlaşılabilmektedir.

Araç Arıza Tespiti yapılması ile aracın güvenli bir sürüş için uygun hale getirilmesi mümkün olurken özellikle ikinci el araç satın alınacağı zaman bu kontroller önemli hale gelmektedir. İkinci el araç satışlarında güvenilir araca sahip olmak önemli bir ayrıntı olurken bu tür araçların bilgisayarlı sistemler vasıtası ile kontrolü mümkün olur. Bundan dolayı da sürücülerin bu tür tetkikleri yaptırması gerekli hale gelir. Beyin testi OBD işlemi ile araç bilgisayarlara bağlanır ve aracın beyniyle beraber tüm elektronik aksamının kontrol edilmesi mümkün olur.

 

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Silindir kapak contası motor üst kapağı ile motor bloğu arasında bulunan hayati &ou

Motorlu kara taşıtları söz konusu olduğunda bazı arıza durumlarında aracın bilgisay

Araç almak ciddi sorumluluk gerektiren bir iştir. Alım sırasında profesyonel olar